Časté otázky a odpovede

Na tejto podstránke nájde každý, kto má záujem obnoviť svoj rodinný dom, všetko, čo potrebuje vedieť: znenie výziev, príručky pre žiadateľov, vzory dokumentov, ktoré potrebuje priložiť k žiadosti, ale aj ďalšie užitočné informácie.

Pred podaním žiadosti o príspevok (záujemca o príspevok)

Zobraziť

Po podaní žiadosti o príspevok (žiadateľ)

Zobraziť

Po schválení žiadosti o príspevok (prijímateľ)

Zobraziť

Po ukončení projektu / Po podaní žiadosti o platbu

Zobraziť

Pred podaním žiadosti o príspevok (záujemca o príspevok)

1

Plánuje sa ďalšia výzva?

Plán obnovy a odolnosti predstavuje tzv. ucelený balík tvorený reformami a investíciami, ktoré sa budú realizovať do roku 2026. Aktuálne sú naplánované aj ďalšie výzvy, avšak počet a presné termíny ešte nie sú stanovené. Na základe uvedeného odporúčame každému záujemcovi o dotáciu na obnovu svojho rodinného domu pravidelne sledovať stránku www.obnovdom.sk na ktorú sú vždy priebežne pridávané aktuálne informácie.

2

Koho môžem kontaktovať, ak mám otázky ohľadom kritérií oprávnenosti príspevku a odpovede som nenašiel na stránke www.obnovdom.sk?

Potrebujete poradiť? Navštívte naše regionálne kancelárie. 
V regionálnych kanceláriách v 10 mestách na Slovensku žiadateľom poskytnú odborné poradenstvo kvalifikovaní pracovníci Slovenskej agentúry životného prostredia. Zoznam a kontaktné údaje na Regionálne kancelárie nájdete v sekcií kontakty.

3

Na čo dať pozor pri príprave a podávaní žiadostí?

Doporučujeme vám poradiť sa s odborníkmi. Oslovte stavebného projektanta a autorizovanú osobu na energetické posúdenie rodinného domu.
Poradenstvo občanom poskytnú aj pracovníci v regionálnych kanceláriách SAŽP.
Presné a detailné znenie všetkých povinných príloh, ktoré žiadateľ potrebuje priložiť k žiadosti o príspevok nájde na webovom sídle www.obnovdom.sk, aj so zoznamom adries regionálnych kancelárií Obnov Dom.

Dôležité je tiež pripraviť si fotodokumentáciu rodinného domu pred obnovou v súlade s povinným vzorom fotodokumentácie na zmienenom webovom sídle, fotodokumentáciu nie je možné vyhotoviť dodatočne.

4

Ak vlastním viac starších rodinných domov môžem si podať žiadosť len na jeden z nich?

Nie. Pokiaľ vlastníte viac starších rodinných domov môžete si podať samostatnú žiadosť na každý z nich pokiaľ nebol v minulosti na daný rodinný dom vyplatený finančný príspevok z Ministerstva dopravy a výstavby SR ani schválený, resp. zmluvne zaviazaný. Na obnovu rodinných domov, na ktoré boli v minulosti poskytnuté finančné prostriedky Ministerstvom dopravy a výstavy Slovenskej republiky podľa § 9 ods. 1 písm. f) zákona č. 555/2005 Z.z o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, nie je možné poskytnúť finančné prostriedky mechanizmu podľa tejto výzvy.

Zároveň upozorňujeme, že podobne to platí aj v prípade obstarania tepelného čerpadla, kotla na biomasu, solárnych alebo fotovoltických panelov, kde budú podporené len tie zariadenia, na ktoré nebola poskytnutá dotácia z programu Zelená domácnostiam.

5

Musí mať - žiadateľ nahlásený trvalý pobyt na adrese rodinného domu na ktorý chce žiadať o príspevok?

Nie. Podmienka trvalého pobytu bola zrušená. Žiadateľ ale musí byť výlučným vlastníkom alebo podielovým/bezpodielovým spoluvlastníkom rodinného domu na ktorý chce žiadať dotáciu, pričom žiadateľ musí zostať vlastníkom, resp. spoluvlastníkom rodinného domu od podania žiadosti do momentu nadobudnutia účinnosti zmluvy o PPM. Zmena veľkosti vlastníckeho podielu je akceptovaná. V prípade úmrtia žiadateľa SAŽP oznámi nesplnenie podmienok poskytnutia prostriedkov mechanizmu. Zmena vlastníckych vzťahov po nadobudnutí účinnosti zmluvy o PPM sa riadi podmienkami zmluvy o PPM.

6

Môžem na obnovu rodinného domu využiť príspevok z programu Obnov dom a zároveň z projektu Zelená domácnostiam?

Ak ste sa pri obnove rodinného domu zapojili do programu Obnov dom a chcete využiť aj poukážku z projektu Zelená domácnostiam, je dôležité, aby bola dodržaná podmienka „Vylúčenie dvojitého financovania“ čo znamená, že na projekt, ani na žiadnu jeho časť (opatrenia zahrnuté do obnovy rodinného domu uvedené v príručke pre žiadateľa, v bode 2.6)

  • nemohol byť v minulosti: - vyplatený finančný príspevok z iných verejných zdrojov,
  • ani - schválený, resp. zmluvne viazaný z iných zdrojov (ak k jeho vyplateniu ešte len má dôjsť),

ktorý by predstavoval duplicitné financovanie opatrenia.

Podmienka „Vylúčenie dvojitého financovania“ je v plnom znení uvedená v bode 2.9. Príručky pre žiadateľa.

7

Môžem žiadať o príspevok z programu Obnov dom, ak paralelne žiadam o príspevok z iného štátneho programu?

Na predmet projektu a opatrenia, ktoré sa plánujú financovať z POO (ani na žiadnu časť projektu, t. j. rovnaké žiadateľom alebo inou osobou vynaložené výdavky na účel obnovy RD) nemohol byť v minulosti vyplatený finančný príspevok z iných verejných zdrojov, ani schválený, resp. zmluvne viazaný z iných zdrojov (ak k jeho vyplateniu ešte len má dôjsť), ktorý by predstavoval duplicitné financovanie opatrenia. Na projekt, ani žiadnu jeho časť (po vyplatení finančných prostriedkov z POO) nesmú byť v budúcnosti vyplatené finančné prostriedky z iných verejných zdrojov, aby sa zabránilo duplicitnému financovaniu rovnakých výdavkov.
Vzhľadom na elimináciu možnosti duplicitného financovania rovnakých opatrení z dvoch rôznych zdrojov (v tomto prípade zo zdrojov POO a prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam financovaného z Európskych štrukturálnych a investičných fondov), nebudú na základe žiadosti predloženej v rámci tejto výzvy financované opatrenia (inštalácia zdroja energie z OZE) spadajúce pod skupinu opatrení B1., na ktoré už boli poskytnuté finančné prostriedky z projektu Zelená domácnostiam.
Na obnovu RD, na ktoré boli v minulosti poskytnuté finančné prostriedky Ministerstvom dopravy a výstavy Slovenskej republiky podľa § 9 ods. 1 písm. f) zákona o EHB, nie je možné poskytnúť finančné prostriedky mechanizmu podľa tejto výzvy.

8

Koľko vlastných peňazí musím mať pred začiatkom plánovanej obnovy RD?

Finančné prostriedky z mechanizmu sú žiadateľovi vyplatené až po vykonaní finančnej kontroly prijímateľom predloženej žiadosti o platbu (vrátane prípadnej finančnej kontroly na mieste) po uzavretí zmluvy o Poskytnutí prostriedkov. Bližšie podrobnosti upravuje Príručka pre prijímateľa.
Žiadateľ musí disponovať vlastnými finančnými prostriedkami na realizáciu projektu. V prípade, ak nedisponuje dostatočnými vlastnými zdrojmi na realizáciu projektu, môže využiť na tento účel úver z banky. Zoznam bankových produktov a kontakty na banky financujúce obnovu rodinných domov je zverejnený na webovom sídle obnovdom.sk.

9

Môžeme žiadať o príspevok aj keď sme obnovu RD realizovali, resp. plánujeme realizovať svojpomocne?

Áno. Výnimku tvoria práce, ktoré musí realizovať osoba s príslušným odborným osvedčením, napr. montáž zdroja tepla, t.j. plynového kondenzačného kotla, obnoviteľných zdrojov energií.

10

Môžem žiadať o príspevok z programu Obnov dom, ak som v minulosti dostal finančné prostriedky z Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky ?

Na obnovu RD, na ktoré boli v minulosti poskytnuté finančné prostriedky Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky podľa § 9 ods. 1 písm. f) zákona o EHB, nie je možné poskytnúť finančné prostriedky mechanizmu podľa tejto výzvy.

11

Čo v prípade, keď nemáme zhotovené fotografie všetkých strán rodinného domu (napr. chýba nám jedna strana pôvodného stavu). Môžeme poslať žiadosť ?

Je nutné mať fotodokumentáciu pred a po obnove všetkých štyroch strán rodinného domu.

12

Čo v prípade, keď výhradným vlastníkom nehnuteľnosti je maloletá osoba (nehnutenosť nadobudla v dedičskom konaní). Je možné v tomto prípade konať z pozície zákonného zástupcu a uplatniť si príspevok ?

Zákonný zástupca (v tomto prípade jeden rodič) má zo zákona právo zastupovať vo všetkých bežných veciach maloletého (dieťa), ktoré nemá spôsobilosť na právne úkony. A keďže má aj zo zákona povinnosť spravovať majetok maloletého dieťaťa, musí právny úkon, ktorý vykoná v mene maloletého a nejde pritom o bežnú vec (ide napr. o nehnuteľnosť alebo inú majetkovú hodnotu), dať schváliť príslušnému súdu (následne, dodatočne).

13

Čo je to energetický certifikát a na čo je potrebný?

Energetický certifikát budovy je osvedčenie o kvalitatívnych energetických vlastnostiach budovy. Z energetického certifikátu je možné usúdiť, či budova spĺňa minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť alebo nespĺňa.
Zároveň posudzuje, aká je úroveň energetického hospodárnosti budovy a na základe toho zatriedi budovu do energetickej triedy na stupnici A až G.

Pre účely tejto výzvy musí EC obsahovať posúdenie pôvodného, ako aj navrhovaného stavu na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy, vrátane výpočet potenciál úspor primárnej energie v %.
Spracovateľom energetického certifikátu musí byť odborne spôsobilá osoba pre tepelnú ochranu stavebných konštrukcií a budov, evidovaná v registri oprávnených osôb, vedenom Slovenskou komorou stavených inžinierov.

Zoznam oprávnených osôb je dostupný TU.

14

Môže si žiadateľ, ktorý je zároveň osobou oprávnenou vydať energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie, vydať sám sebe takýto dokument potvrdzujúci návrh opatrení na zlepšenie EHB?

Nie. Táto osoba nemôže vydať energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie na účely vlastnej žiadosti alebo žiadosti podávanej jemu blízkou osobou. Na vypracovanie dokumentu potvrdzujúceho návrh opatrení na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy musí osloviť iného nezávislého odborníka.

15

V prípade, že sa rozhodnem podať žiadosť elektronicky prostredníctvom www.slovensko.sk, musím povinné prílohy poslať aj poštou?

Nie. Povinné prílohy priložíte spolu s formulárom žiadosti k elektronickej správe. Musíte si však zabezpečiť tzv. zaručenú konverziu dokumentov* pre prílohy, ktoré je potrebné predložiť ako originál. Do tejto kategórie dokumentov patria notársky overené plnomocenstvá, výpis z registra trestov (originál alebo úradne osvedčená kópia) a úradné preklady.

Ak dokument, ktorý je vyžadovaný ako originál, nemáte prevedený do elektronickej formy zaručenou konverziou, je potrebné originál takéhoto dokumentu dodatočne zaslať listinne poštou alebo kuriérom, v čo najkratšom možnom čase po elektronickom podaní žiadosti, na adresu podateľne Slovenská agentúra životného prostredia, Rožňavská 24, 821 04 Bratislava.

*Zaručená konverzia znamená prevod dokumentov z listinnej do elektronickej formy vykonávaný na základe Zákona č. 305/2013 Z. z. o e-Government. Po vykonaní zaručenej konverzie skonvertovaný dokument nadobúda rovnaké právne účinky ako originál. Zaručenú konverziu vykonávajú priamo orgány verejnej moci, notári, ktorí takúto službu ponúkajú alebo aj vybraté pobočky Slovenskej pošty.

16

Rodinný dom bol postavený v roku pred 1.januárom 2013, avšak po tomto dátume bola k nemu robená prístavba ukončená kolaudáciou. Je tento RD oprávnený v súvislosti s podmienkou oprávnenosti ?

Áno, v takomto prípade je podmienka oprávnenosti splnená. RD je oprávnený, ak bol postavený pred rokom 2013. Splnenie tejto podmienky sa preukazuje uvedením roku z prvého právoplatného kolaudačného rozhodnutia (kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť pred 1. januárom 2013), resp. potvrdenia obecného úradu o veku stavby. Zároven platí, že identifikácia v dokumente potvrdzujuci vek RD musí byť v zhode s údajmi uvedenými na liste vlastníctva.

17

Pri vypĺňaní žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na obnovu rodinných domov môžem uviesť číslo účtu aj inej osoby ako žiadateľa podpísaného na žiadosti o PPM?

V prípade výzvy V05 platí, že SAŽP vlastníctvo účtu overuje a do žiadosti o PPM je možné uviesť len účet vo vlastníctve žiadateľa alebo ku ktorému má žiadateľ dispozičné právo. Zároveň platí, že daný účet musí byť vedený v EUR.
Podmienky vlastníctva účtu sa ale môžu medzi jednotlivými výzvami líšiť a preto je nutné sa riadiť podmienkami konkrétnej výzvy, kde nájdete aj podmienky vo vzťahu k vlastníctvu účtu.

18

Je oprávnený výdavok výmena strešnej krytiny, ktorá nie je azbestová?

Výdavok za výmenu strešnej krytiny, ktorá nie je azbestová nie je oprávnený výdavok v rámci poskytnutých prostriedkov.

19

Sú ceny jednotkových sadzieb v podmienkach oprávnenosti (vzhľadom na energetickú krízu, rast cien stavebných materiálov, tepelných zariadení a infláciu) primerané?

Áno, ceny jednotkových sadzieb boli navýšené a reflektujú infláciu.

20

Za predpokladu obnovy domu pri minimálnej energetickej úspore - pocíti majiteľ úsporu aj na platbách za energie?

Je to oprávnený predpoklad. Jedná sa o hlavný cieľ obnovy rodinných domov, t.j. úspora energie skvalitnením tepelno-technických vlastností a zefektívnením vykurovania. Aký rozsah úspory reálne nastane je závislé od rozsahu úspor energie, ale aj od zmien jednotkových cien energii.

21

Aké firmy budú môcť byť realizátormi konkrétnych prác na obnove domov? Budú potrebovať certifikáciu, alebo odporúčate konkrétne firmy v regionálnych kanceláriách a na web stránke obnovdom?

Realizátormi prác na obnove rodinných domov môžu byť všetky firmy, ktoré spĺňajú podmienky v zmysle platnej legislatívy SR. Výber firmy je osobnou voľbou vlastníka rodinného domu.

22

Kto a ako bude určovať parametre, podľa ktorých sa bude stanovovať úspora primárnej energie (min. 30%)?

Toto upravuje Vyhláška 364/2012 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V jej zmysle určí výšku úspory primárnej energie energetický certifikátor, alebo projektant, evidovaný v registri oprávnených osôb, vedenom Slovenskou komorou stavených inžinierov.

23

Ak je dokument PEH spracovaný skôr ako bol zverejnený vzor - je potrebné ho prepracovať? Alebo stačí ak obsahuje všetky potrebné údaje, ale má inú formu a inak nazvané prílohy?

Projektové energetické hodnotenie musí obsahovať všetky požadované súčasti presne popísané vo vzore na stránke www.obnovdom.sk. Odporúčame vám prekonzultovať s odborne spôsobilou osobou, či vaše pôvodné projektové energetické hodnotenie je vypracované v súlade s našim vzorom a to v každom jeho bode.

24

Čo v prípade, ak nemám energetický certifikát východiskového stavu RD, keďže som s realizáciou obnovy svojho RD začal skôr, ako boli vyhlásené podmienky výziev?

V takom prípade môžete ako dokument preukazujúci návrh opatrení na energetické zlepšenie hospodárnosti budov predložiť k žiadosti o prostriedky mechanizmu tzv. Projektové energetické hodnotenie (PEH), ktoré Vám vypracuje autorizovaná osoba na základe vami predložených údajov. Pre účel žiadosti nie je dôležitý dátum vyhotovenia PEH, ale z PEH musí byť jednoznačne zrejmé, k akému dátumu je popísaný východiskový stav. V tejto súvislosti upozorňujeme aj na podmienku časovej oprávnenosti výdavkov. Na splnenie podmienky časovej oprávnenosti musí popísaný východiskový stav zodpovedať stavu najskôr k 1.2.2020.

25

Uvedené ceny v jednotkovom sadzobníku zahŕňajú len ceny za materiál alebo aj cenu za prácu spojenú s ním.

Uvedené ceny v jednotkovom sadzobníku zahŕňajú cenu za materiál aj práce spojené s ním. Tieto ceny zohľadňujú aj aktuálnu infláciu.

26

V prípade, že vykonávam obnovu RD svojpomocne dostanem menej peňazí ako tí čo si dajú zrealizovať obnovu firme?

Nie. Pre všetkých platí rovnaký jednotkový sadzobník, či realizujú obnovu svojpomocne alebo prostredníctvom firmy.

27

Môžem si v rámci opatrenia Iný zdroj energie inštalovať napríklad aj krbové kachle na tuhé palivo?

Nie. Kotol na spaľovanie biomasy ani v prípade, ak umožňuje spaľovanie viacerých druhov palív, v rámci tohto opatrenia nie je oprávnený. Rovnako nie sú podporované ani tepelné zdroje na uhlie alebo olej. V rámci štandardných výziev programu Obnov dom je oprávnený iba kotol na biomasu na pelety s manuálnym alebo automatickým prikladaním, a to iba v prípade dodržanie všetkých technických požiadaviek konkrétnej výzvy.


Po podaní žiadosti o príspevok (žiadateľ)

1

V akom stave je moja žiadosť?

Žiadatelia si môžu priebežne sledovať stav svojej žiadosti na webovej stránke: www.obnovdom.sk, na ktorej sa nachádza v pravom dolnom rohu kolónka s názvom: Stav vašej žiadosti. Po kliknutí na uvedenú kolónku je potrebné zadať do prázdneho rámčeka identifikátor žiadosti, ktorý nájdete na 1. strane vašej Žiadosti o PPM z Plánu obnovy a odolnosti SR. Príklad ako môže vyzerať identifikátor žiadosti: 030064424026.
V prípade, ak by ste tam svoju žiadosť z akéhokoľvek dôvodu nenašli, môžete sa o jej stave informovať na linke obnov dom: 0850 221 715 v pracovné dni od 8:00 do 16:00 alebo e-mailom na adrese obnovdom@sazp.sk, v ktorom je potrebné uviesť kód vašej žiadosti. Príklad ako môže vyzerať kód žiadosti: SPO-V0X-XXXXX.
 

2

Kedy bude žiadateľ v pilotných výzvach vedieť, že jeho žiadosť bola schválená, akým spôsobom im bude táto informácia oznámená?

Ak žiadosť spĺňa podmienky poskytnutia prostriedkov mechanizmu určené vo výzve, SAŽP zašle žiadateľovi (listinne alebo prostredníctvom e-schránky v závislosti od toho v akej podobe predložil žiadosť) oznámenie o splnení podmienok poskytnutia prostriedkov mechanizmu.

3

Môžem svoju žiadosť, ak už nemám záujem o jej posudzovanie, vziať späť? Akým spôsobom môžem zrušiť už podanú žiadosť?

Áno. Svoju žiadosť môžete vziať späť kedykoľvek od jej podania až do momentu zaslania návrhu zmluvy o poskytnutí prostriedkov mechanizmu. Môžete tak urobiť podaním žiadosti o tzv. „Späťvzatie žiadosti“, ktorého vzor nájdete tu.

Odporúčame vám použiť predpísaný vzor Žiadosti o späťvzatie, aby Vaša žiadosť obsahovala všetky predpísané náležitosti v potrebnom rozsahu, t.j. identifikáciu rodinného domu (Obec; Katastrálne územie; Parcelné číslo; Súpisné číslo), identifikáciu hlavného žiadateľa, identifikáciu splnomocnenej osoby (ak bola žiadosť podávaná prostredníctvom splnomocnenej osoby) a zrejmú vôľu žiadateľa nepokračovať v posudzovaní už predloženej žiadosti.
Žiadosť o späťvzatie je potrebné doručiť:

  • listinne poštou alebo osobne na adresu podateľne Obnov dom: Slovenská agentúra životného prostredia, Rožňavská 24, 821 04 Bratislava; alebo
  • listinne osobne do niektorej regionálnej kancelárie; alebo
  • elektronicky prostredníctvom www.slovensko.sk do elektronickej schránky Slovenskej agentúry životného prostredia Banská Bystrica.

 

V prípade listinného podania je potrebné Žiadosť o späťvzatie predložiť v uzavretej, nepriehľadnej obálke. Na obálku, resp. do predmetu elektronickej správy, je potrebné uviesť text: „Späťvzatie žiadosti - Plán obnovy a názov a číslo výzvy, do ktorej žiadateľ zapojil“.

Dokumenty, ktoré boli predložené so žiadosťou o prostriedky mechanizmu zostávajú v registratúre SAŽP v zmysle platnej legislatívy. Žiadateľ alebo splnomocnená osoba majú právo nazerať do spisov, robiť si z nich výpisy, odpisy a dostať kópie spisov alebo dostať informáciu zo spisov.

V prípade, ak chcete predložiť novú žiadosť, musíte ju nanovo podať so všetkými prílohami uvedenými v znení výzvy.

4

Kedy môžem začať realizovať obnovu rodinného domu?

Žiadna zmluvná podmienka ani podmienka Výzvy nestanovuje povinnosť pre žiadateľa, aby začal výkon prác až po kladnom posúdení žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu, resp. po nadobudnutí účinnosti zmluvy o PPM. Je potrebné však dodať, že všetky podmienky stanovené zmluvou a Výzvou budú musieť byť dodržané. Pokiaľ si ale nie ste istý, či spĺňate všetky podmienky výzvy odporúčame s obnovou začať až po schválení vašej žiadosti, resp. po podpísaní zmluvy a jej zverejnení v Centrálnom registri zmlúv. Obnova rodinného domu na ktorú si chcete žiadať dotáciu musela však začať až po 1.2.2020.

5

V prípade e-mailovej komunikácie môžem komunikovať aj prostredníctvom iného e-mailu ako mám uvedený v žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na obnovu rodinných domov?

Nie. Pokiaľ potrebujete riešiť niečo ohľadom vašej žiadosti prostredníctvom e-mailovej komunikácie, je potrebné aby ste písali z e-mailu, ktorý bol uvedený vo vašej žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na obnovu rodinných domov.
Samozrejme, je možné kontaktný e-mail zmeniť, stačí zaslať do e-schránky SAŽP alebo na adresu: Slovenská agentúra životného prostredia, Rožňavská 24, 821 04 Bratislava, resp. na adresu príslušnej regionálnej kancelárie oznámenie o zmene, v ktorej nám oznámite zmenu kontaktnej e-mailovej adresy. Zmenu e-mailovej adresy SAŽP neschvaľuje (len berie na vedomie), o jej vzatí na vedomie Vás budeme informovať e-mailom. Tlačivo oznámenia o zmene nájdete na stránke www.obnovdom.sk v sekcii Výzvy, kde si zvolíte výzvu do ktorej ste sa zapojili a nájdete dokument s názvom: VZOR PpP Oznámenie zmeny.
 

6

Po vyplnení a odoslaní on-line formulára som si našiel chybu v žiadosti. Ako postupovať v takomto prípade?

Pokiaľ ste pri vypĺňaní on-line formulára žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na obnovu rodinných domov urobili chybu, je potrebné k fyzicky predkladanej žiadosti spolu s povinnými prílohami priložiť aj sprievodný list, v ktorom ozrejmíte, ktorý údaj vo vyplnenej žiadosti je chybný a uvediete jeho správne znenie.

7

Ako postupovať v prípade nahlásenia zmeny nového občianskeho preukazu, telefónne čísla či e-mailovej adresy?

V prípade, že ste po podaní žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na obnovu rodinných domov zmenili občiansky preukaz alebo kontaktné údaje je potrebné zaslať na adresu: Slovenská agentúra životného prostredia, Rožňavská 24, 821 04 Bratislava vyplnené a podpísané tlačivo s názvom Oznámenie zmeny. Uvedené tlačivo nájdete na stránke www.obnovdom.sk v sekcii Výzvy, kde si zvolíte výzvu do ktorej ste sa zapojili a stiahnete si dokument s názvom: VZOR PpP Oznámenie zmeny.

8

Pre V04 – Môžem zaslať ECB/PEH skôr ako mi príde výzva na doplnenie?

Pokiaľ ste nám do 8. januára doručili žiadosť bez ECB/PEH z dôvodu, že vám tento dokument nestihla odborne spôsobilá osoba vystaviť a medzitým vám bol tento dokument vydaný je potrebné počkať kým vám príde od nás Výzva na doplnenie, ktorou vás vyzveme aby ste nám chýbajúce ECB/PEH doručili. Skôr ako príde od nás Výzva na doplnenie tento dokument neposielajte.


Po schválení žiadosti o príspevok (prijímateľ)

1

Aká je lehota na ukončenie obnovy rodinného domu?

V prípade výziev V01 a V02 musí byť realizácia projektu ukončená:
-    do 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o poskytnutí prostriedkov mechanizmu (zmluva o PPM) ak obnova rodinného domu podlieha stavebnému konaniu (t.j. vydaniu stavebného povolenia) alebo 
-    do 8 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o PPM v ostatných prípadoch (kde sa požaduje len ohlásenie drobnej stavby, resp. stavba nevyžadujúca ohlásenie).

V prípade výziev V03 a V04 musí byť realizácia projektu ukončená do 10 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o PPM.
V prípade mimoriadnej výzvy V05 musí byť realizácia projektu ukončená do 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o PPM.
 

2

Odkedy začína plynúť lehota na rekonštrukciu rodinného domu a v prípade V03 aj lehota na doručenie ECB?

Lehoty začínajú plynúť od dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy o PPM, t. j. nasledujúci deň po zverejnení zmluvy v Centrálnom registri zmlúv.

3

Kedy môžem podať žiadosť o platbu?

ŽoP môžete podať až po zverejnení vašej zmluvy v Centrálnom registri zmlúv, t. j. po nadobudnutí účinnosti zmluvy o PPM a ukončení realizácie celého projektu (ukončení obnovy rodinného domu).

4

Je potrebné k žiadosti o platbu predkladať aj bločky a faktúry za nákup materiálu, resp. za vykonanú prácu firmy? Ak nie akou formou sa vypočíta finančný príspevok?

K ŽoP sa faktúry a bločky nepredkladajú, avšak ste povinný uchovávať všetku príslušnú dokumentáciu k projektu (vrátane účtovných dokladov súvisiacich s projektom) po dobu platnosti a účinnosti zmluvy a v prípade kontroly zo strany SAŽP tieto dokumenty na vyžiadanie aj predložiť.
Pre vyčíslenie výšky celkových oprávnených výdavkov sa využíva systém zjednodušeného vykazovania výdavkov, t. j. výška výdavkov sa neurčuje na základe žiadateľom, resp. prijímateľom preukázaných skutočne vynaložených výdavkov (podľa faktúr a bločkov), ale podľa rozsahu zrealizovaného projektu – preukázaného počtu jednotiek zrealizovaných v rámci jednotlivých opatrení a sprievodnej dokumentácie (pri určení výšky jednotkových cien sa vychádzalo z ceny bez DPH).

5

Nestíham zrealizovať obnovu rodinného domu do stanovenej lehoty, je možnosť túto lehotu predĺžiť?

SAŽP môže na základe riadne odôvodnenej žiadosti predĺžiť lehotu na ukončenie realizácie projektu. V prípade, že si chcete požiadať o predĺženie lehoty na ukončenie realizácie projektu, je potrebné zaslať vyplnenú a podpísanú Žiadosť o zmenu zmluvy o poskytnutí prostriedkov mechanizmu buď elektronicky do e-schránky SAŽP alebo na adresu: Slovenská agentúra životného prostredia, Rožňavská 24, 821 04 Bratislava, resp. na adresu príslušnej regionálnej kancelárie
Tlačivo žiadosti nájdete na stránke www.obnovdom.sk v sekcii Výzvy, kde si zvolíte výzvu do ktorej ste sa zapojili a nájdete dokument s názvom: VZOR PpP Žiadosť o zmenu.
 


Po ukončení projektu / Po podaní žiadosti o platbu

1

Kedy mi budú vyplatené peniaze na účet?

Peniaze z prostriedkov mechanizmu plánu obnovy budú vyplatené až po ukončení realizácie obnovy rodinného domu. Je potrebné pripraviť si a predložiť kompletnú povinnú dokumentáciu potvrdzujúcu realizáciu projektu a následne predložiť žiadosť o platbu. Poskytnutie finančných prostriedkov mechanizmu v rámci tejto výzvy sa vzťahuje výlučne na stavebné práce, tovary a služby priamo súvisiace s realizáciou obnovy rodinného domu objednané najskôr 1. februára 2020.

2

Akým spôsobom mám zabezpečiť informačnú povinnosť vyplývajúcu z čl. 6 všeobecných zmluvných podmienok?

Na zabezpečenie informačnej povinnosti prijímateľa podľa čl. 6 všeobecných zmluvných podmienok, Vám SAŽP zašle informačnú tabuľu spolu so správou z administratívnej finančnej kontroly žiadosti o platbu, ktorá potvrdzuje schválenie Vami predloženej žiadosti o platbu. 
Informačná tabuľa musí byť umiestnená na viditeľnom mieste z ulice (pri orientačnom a súpisnom čísle rodinného domu). Informačnú tabuľu ste povinný osadiť do 14 dní od jej doručenia. Informačná tabuľa musí zostať na rodinnom dome počas celej doby platnosti a účinnosti zmluvy o PPM.